Album „Orkiestra Dęta z Goraja”

Historia Orkiestry Dętej z Goraja sięga roku 2002, kiedy przy wsparciu Gminy Goraj w jeden skład połączyli się członkowie najstarszych tradycyjnych orkiestr dętych z Łady, Jędrzejówki oraz Zagród.
Z czasem do grupy dołączyli również muzykanci grający niegdyś
w formacjach z Radzięcina, Dzwoli, Hoszni, Gródek, Tokar i Huty Turobińskiej. Jak określił kiedyś w radiowym wywiadzie Józef Czerw (wieloletni kapelmistrz orkiestry), łączą swoją muzyką mieszkańców co najmniej sześciu parafii, siedmiu gmin i czterech powiatów. Gorajski zespół skupia jak w soczewce stulecie tradycji orkiestrowego grania w regionie, przez długie dekady upływającego pod znakiem niezliczonych wesel, zabaw tanecznych, świąt państwowych
i kościelnych. To suma doświadczeń, stylów i tradycji stanowi o sile Orkiestry Dętej z Goraja jako jednego z ostatnich składów tego typu w Polsce. Wyjątkowy jest też jej repertuar, na który składają się przede wszystkim tradycyjne polki, oberki i walce, dopełnione przez marsze, polonezy, mazury, tanga i fokstroty. Zjawiskiem unikatowym są utwory autorstwa pierwszego kapelmistrza Orkiestry Dętej z Łady, Wawrzyńca Białogłowskiego, którego syn – Jan Białogłowski – przewodzi obecnie gorajskiej formacji. To wszystko usłyszycie na niniejszym albumie, który jest esencją i zarazem domknięciem dwóch dekad działalności zespołu.

Album w wersji cyfrowej na Youtube:


Album w wersji cyfrowej
oraz do pobrania w serwisie Bandcamp:

Osoby zainteresowane bezpłatnym fizycznym egzemplarzem wydawnictwa prosimy o kontakt pod adresem fundacjapiszczalka@gmail.com

Album niebawem trafi również do popularnych serwisów streamingowych (Spotify, Apple Music, Deezer, Tidal, Soundcloud)


Realizacja nagrań: Filip Majerowski
Montaż i mastering: Michał Kupicz
Projekt graficzny i skład: Katarzyna Rosik
Zdjęcia: Paweł Sokołowski (okładka), Mateusz Borny (portret)
Tekst: Filip Majerowski
Korekta, redakcja i tłumaczenie: Inez Girek
Konsultacje: Sebastien Beliah
Wydawca: Fundacja Piszczałka | www.fundacjapiszczalka.pl
Partner: Gminny Ośrodek Kultury w Goraju
Patron medialny: muzykatradycyjna.pl

Fundacja Piszczałka 2024



Realizacja nagrania była możliwa dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyka Tradycyjna – Publikacje Fonograficzne.


Creative Commons Uznanie autorstwa
– Na tych samych warunkach 4.0
Międzynarodowa Licencja Publiczna (CC BY-SA 4.0)

FP03